Spodná košeľa

Pod oplecko sa obliekala aj košeľa, ktorá pravdepodobne chránila oplecko od potu cez teplé obdobie a v zime zahrievala. Záznamy o košeli máme už z roku 1824, kedy sa v súpise pozostalosti  objavila zmienka aj o 10 košeliach, ktoré vlastnila 24 ročná žena. Košeľa pravdepodobne slúžila ako spodný odev a aj ako nočná košeľa.

Košeľa sa vyskytovala aj v neskoršom období, najmä od konca 19 storočia, kedy sa cez zimu obiekala pod kačičkový kabátik, ktorý začal prenikať do ľudového ženského odevu z mestskej módy. Košeľa mala úzky rukáv. Bolo to z dôvodu, že kabátik mal úzke rukávy a oplecko sa podeň nevošlo. Staršie typy košieľ siahali po kolená, pričom spodný diel bol z klčného plátna alebo bola celá z klčného plátna a len na rukávy sa našilo jarmočné plátno. Košeľe mohli byť vyšívané na rukávoch farebnou krížikovou výšivkou, so vzorom ruží. 





















Novší typ košele bol z jemného kupovaného plátna a siahal pod zadok, rukáv bol vyšívaný bielou hladkou madeirovou alebo naň bola našitá kúpená madeirová čipka. Tam kde sa obyvatelia dostali do väčeieho kontaktu s mestským prostredím, rukávce už začiatkom 20. storočia vo všednom odeve postupne nahrádzali košele s krátkymi a úzkymi rukávmi, prípadne blúzy, ktoré mali mestský strih." (Benža, 2015, s.174). Košele teda v neskoršom období slúžili aj ako vrchný odev a obliekali sa pod lajblík pri domácich prácach. Počas slávnosti sa na ne obliekalo oplecko. 


          Detail úzkeho rukáva na košeli s dierkami na stiahnutie.


Pranie bielych krojových súčiastok (košele, oplecka, bielych sukieň a spodničiek, kosičiek...):  
Ak chceme prať novšie súčiastky kroja, môžeme ich dať do práčky (len biele súčiastky aby sa nepofarbili) pridáme prach na biele prádlo a zvolíme program podľa požiadavky. Ak sú krojové súčiastky veľmi staré a jemné, zvolíme pranie v rukách. Do teplej vody pridáme prach na biele prádlo a prepierame v rukách, dokiaľ nie je čisté a voňavé.

Ak je prádlo veľmi zájdené a špinavé môžeme ho vyvárať. Do hrnca dáme vodu, prach a necháme podľa potreby vrieť (cca. 10 min.). Aby bolo prádlo ešte belšie k praniu pridáme sódu bikarbónu alebo prášok do pečiva, ktoré prádlo krásne vybielia.

Ak sa na oblečení nachádzajú škvrny, odstránime ich dvomi spôsobmi:
1. použijeme na ne napr. jadrové  mydlo. Škvrny dobre namydlíme a necháme cez noc močiť. Na druhý deň operieme.
2. ak škvrny nepôjdu dole, dáme si na vatovú tyčinku alebo tampón Savo a škvrnu jemne trieme. (Nerobíme to na výšivkách). Po aplikácii Sava je nutné prádlo oprať aby nezažlklo.
Škrobenie: 
Aby nám rukávce na oplecku, sukne a spodničky pekne stáli a zachovali si sviežosť, do vlažnej vody pridáme tekutého škrobu podľa želania a močíme. Prádlo už neoplachujeme, len vyžmýkame alebo dáme do práčky odstrediť. Dnes existuje aj škrob v spreji, ktorý je možné aplikovať na látku za sucha. Ak budeme škrobiť aviváž nepridávame lebo je zbytočná.

Sušenie:
Biele prádlo, (na ktorom nie je výšivka) nemusíme sušiť na rube, pretože nám ho slniečko pekne vybieli.

Zdroje:
KOŠTA, J. 2001.: Lovča a zámok Šušol. Obecný úrad v Lovči. 2001.
BENŽA, M. 2015.: Tradičný odev Slovenska. Bratislava : Ústredie ľudovej umeleckej výroby, 2015.

Komentáre