Mužský lajblík


Je šitý z jemného modrého jarmočného súkna alebo z čierneho hutného súkna. Bola to jedna z najdrahších súčiastok mužského odevu. Okrem iného, drahými súčiastkami boli aj čižmy, viacprackový opasok a kožuch. Lajblík bol však najprepracovanejšou a najfarebnejšou mužskou odevnou súčiastkou.

Lajblík siaha do pása. Uväzuje sa červenou šnúrkou pod krkom. Na lajblíku sa po bokoch nachádzajú dve vrecká, ktoré sú "sktyté" za prišitý a výšivkou ozdobený kus súkna. Podšitý je konopným plátnom, ktoré zabezpečuje, aby sa počas vyšívania látka na lajblíku nesťahovala a aj pre to, aby pupačky (kovové gombíky) po prišití dobre držali. Pozdĺž zapínania je lajblík podšitý pásmi červeného a bieleho súkna, ktoré sú zastrihané do zúbkov.

Celý lajblík je bohato a prekrásne zdobený najmä retiazkovou výšivkou a prišitím strieborných pupačiek. Na lajblíku dominuje výšivka červeným kamrholom, čiže vlnou. Výšivka je spestrená aj ďalšími farbami: bielym, fialovým, tmavo modrým i oranžovým kamrholom. Farebná kombinácia výšivky kamrholom na lajblíku pravdepodobne závisela na fantázii vyšívačky alebo mohla aj naznačovať príslušnosť k danej dedine. Na chrbte lajblíka je dominantný rastlinný motív, v strede ktorého je srdce. Na dvoch predných dieloch je najvýraznejšia hustá radová výšivka, doplňuje ju taktiež rastlinný motív. Lajblík si obliekali mládenci k vyšívaným košeliam so širokými rukávmi a v neskoršom období ku košeliam mestského strihu, ktoré mali rukávy zašité do manžiet.

Starší muži nosili lajblík ušitý z drsného čierneho súkna. Strih čierneho lajblíka je rovnaký ako strih bledomodrého. Lajblík je taktiež podšitý klčným plátnom a pozdĺž "zapínania" je našité červené a biele súkno zastrihané do "zúbkov". Výšivka na lajblíku nie je taká jemná ale skôr "neuhladená". Výšivka je zhotovená hladkým stehom a retiazkou. Lajblík je vyšívaný červeným, modrým, žltým, oranžovým a bielym kamrholom. Lajblík nosili starí muži k nevyšívaným košeliam.

Lajblík sa obliekal na slávnosté príležitosti: do kostola, na svadbu, na zábavu a pod. Muži si ho oliekali v teplejšom počasí ku pláteným gatiam ale aj cez zimu k súkenným nohaviciam. 
Dovolím si tvrdiť, že mužský mládenecký lajblík, ktorý sa nosil v obciach v okolí Svätého Kríža bol jeden z najkrajších na dnešnom území Slovenska. 
Mládenecký lajblík, chrbát, Lovča.  Hliník nad Hronom.   Bzenica.

 Lovča.Hliník nad Hronom. Bzenica.

Na nasledujúcich fotografiách sa nachádza lajbík starého muža. (Samozrejme nenosil sa k vyšívanej mládeneckej košeli ale k jednoduchej bielej).


Zdroje:
Fotorgafie- súkromný archív.



Komentáre