Ženský kožuch


Nádherne vyšívané ženské kožuchy boli vďaka svojmu jedinečnému vzoru a bohatému zdobeniu, rozdielu štylizácie kvetov a kombinácii farieb typické pre danú oblasť okolia Svätého Kríža. Pre obce v okolí Svätého Kríža (aj pre Hliník nad Hronom a Žarnovicu) zdobili kožušníci z Kremnice ženské kožuchy už v 60. r. 19. stor.. V monografii Magyarország vármegyéi es városai. Bárs vármegye, kapitola Ruházát (Šatstvo) sa spomínajú krásne kožuchy s výšivkou bordovej, bielej a zelenej farby, ktoré sa nosia v obciach Dolná a Horná Ždaňa, pričom podobné kožuchy sa nachádzajú aj v Hornej a Dolnej Vsi, čo bolo pravdepodobne dôvodom toho, že ich vyrábali kožušníci v Kremnici. Takzvané „svätokrížske“ biele ženské kožúšky šil v 70. r. 19. stor. aj J. Štrba v Mošovciach. Koncom 19. storočia je výšivka na ženských kožuchoch tak bohatá, že je rovnocenná zdobeniu kožou. Zdobenie irchou a výšivkou pokrýva takmer celý ženský kožuch.
Ženský kožuch dostávali mladuchy až na sobáš, pretože to bola veľmi drahá odevná súčiastka. Cena kožucha závisela od bohatosti zdobenia. V polovici 19. stor. sa cena menej zdobeného kožucha pohybovala okolo 12 zlatých a za bohatšie zdobené kožuchy sa platilo 18 zlatých. Kožuch si ženy obliekali vo veľkej zime a musel žene vydržať na celý život.

Kožuch je krátky len do pása. Ušitý je z barančej kože, na ktorej je aplikovaná bohatá výšivka a zdobenie farbenou kožou. Strih kožucha sa skladá z piatich samostatných dielov. Zapína sa vpredu na 3 alebo 4 gombíky, ktoré sú tvorené z dvoch rôznofarebných koží zošitých spolu. Zapínajú sa na slučku z kože.

Výzdoba kožucha je tvorená prepletaním irchou červenej a čiernej farby, zeleno-červeným sirmovaním najmä na švíkoch a našitými červenými a čiernymi zúbkami „čipky z kože“ vedľa seba. Spodná časť chrbta je ďalej zdobená červenými koženými strapcami, ozdobnými koženými gombíkmi, ktoré sú upravené do tvaru kvetov červeno-čierno-bielej farby . Horný okraj kožúška (golier) aj spodný okraj (obruba) je lemovaný kožušinou.



Výšivka plochým stehom je bohatá a zobrazuje rastlinný motív. Výšivka prevláda na strede chrbta, dvoch bočných dielov na chrbte a na spodnom okraji rukávov. Výšivku čiastočne vidieť aj na prednej strane kožucha. Vpredu na kožuchu však dominuje výzdoba prepletania farebnou irchou, ktorá pokračuje na zadnú stranu kožucha. Ženský kožuch je vyšívaný hodvábom. Základnými farbami zdobenia boli: bordová, ružová modrá, zelená a čierna.



O ženskom kožuchu hnedej farby nevieme veľa. Boli dlhšie ako biele krátke kožuchy a ornamenty mali vyšívané na vreckách a na chrbte. Dnes už neviem o nijakom zachovanom dlhšom kožuchu a neviem ani poskytnúť bližšie informácie o tom, ako tento kožuch vyzeral. Predpokladám však, že keďže bol dlhší a určite teplejší, nosili ho najmä ženy staršieho veku.

Zdroje:
BOROVSZKY. S.: Magyarország vármegyéi es városai. Bárs vármegye. Budapest. Dostupné dňa 3.3.2016: http://mek.oszk.hu/09500/09536/html/0004/4.html
ROZENBERG.M.: Testament. Prochot. 1873. Súkromný archív Veroniky Vincencovej.
PALIČKOVÁ-PATÁKOVÁ, J. 1981.: Ľudové kožušníctvo na Slovensku.  Bratislava: Veda, 1981.
KAŇOVÁ, M., BENŽA, M. 1970.: Ľudové kožuchy.  Martin: Osveta, 1970.
DÉRER, J.: Kožuch krátky ženský. [Fotografia]. In. Ľudové kožuchy.
Ženský kožuch krátky. [Fotografia]. In. Prochot v zrkadle času. Str. 30.
Ženský kožuch krátky. [Fotografia]. Súkromný archív.

Komentáre